ALAPÍTÓ

Egy szilveszteri kaland



13357950473?profile=RESIZE_400x
A harmadikos középiskolás Csengeri Attila a szüleinél töltött téli szünetben felkereste gyerekkori cimboráját. Bocskor Pistáék nádfedeles vityillójához hosszú szőlőskerten keresztül, nagyjából ötperces gyalogút vezetett. Karácsonykor nagy hó esett, így vigyázva lépdelt az ösvényen, csúszós talpú félcsizmájában, nehogy a száron keresztül becsusszanjon a hó.


Bocskor Pista építőipari szakközépben tanult a közeli nagyvárosban. A korhely, szakmai környezetben korán rákapott az ivásra. Mivel az apja bortermelő ember volt, otthon is akadt állandóan innivaló. Amikor Attila megérkezett, Bocskor éppen a pincéből hozott fel egy demizson Delaware rozét. Leültek a ház konyhájában, és Bocsi (így becézték Bocskort) azonnal kitöltött cimborája számára is a zamatos, édeskés italból. Attila nem igazán kedvelte a szeszes italokat, ezért tenyerével lefedte a poharát, amikor nagyivó cimborája kényszeres igyekezettel folyton után akarta tölteni. Atti az ivás helyett, nosztalgiázva, inkább a régi csibészségeiket kezdte el sorolni. Felidézve emlékeit, amikor még a padláson, a nád között dugdosott fegyverekkel játszadoztak, vagy a Tisza-parton megmaradt, II. világháborús géppuskafészkekben talált lőszereket szedték szét, és a puskaporral kísérleteztek.
Gyakori stiklijük volt, hogy a ház előtt vezető, csendes utcában pénztárcát helyeztek el a kitaposott gyalogúton, és beásták a földbe a madzagot, amivel a tárcát kipányvázták. Az arra járó kapzsi embereket rendszeresen rászedték és megszégyenítették, amikor azok pénzéhesen lepattantak biciklijükről, és fel akarták marni a bugyellárist. Ahogy lehajolt a delikvens, a kerítés mögötti bokorban hasaló Bocskor megrántotta a zsinórt, így magát már a siker kapujában érző alak rendszerint jól pofára esett. Meglepetése azonban még véget sem érhetett, mivel a bokorban hasalóktól kapott néhány emlékeztető durrantást is, ahogy a pisztolyokba töltött, hatástalanított lőszer csappantyúját elsütötték. A rászedett – biciklijét felkapva – fejvesztve szelelt el a helyszínről. Csengeri pedig kárörvendően rikácsolt utána:
– Várunk máskor is, haver! – Van itt pénz bőven, csak meg kell érte küzdeni!
Bocsi csak legyintett, és a korán felvett alkoholista szokásához méltó módon azt felelte:
– Ki nem szarja le, lószart sem érdekel. – Olyan rég volt, hogy talán nem is igaz.
– Neked minden rég volt Bocsi? – Hogy lehetsz ennyire kiégett? – Mindössze hét évvel ezelőtt történt. – Amikor a Tisza-parton először kutattunk, akkor még a II. világháború is csupán 18 éve fejeződött be, annyi ideje, ahány éves vagy most.
– Leszarom azt is, hány éves vagyok, csak a cefre és a bagó kitartson. – Amit beszívok, azt már nem veheti el tőlem senki. – Úgy mondják, az vagy, amit magadba tömsz. – Rajtam viszont átszalad a bor, a füst, csak a vegyszerek maradnak meg, ezért harmadrész kemény kékkő, harmadrész DDT, Holló 10, ólom-arzenát vagyok, a többi kiterjedésemben pedig a klórozott szénhidrogének kötődtek meg, és elnyelődtek a zsíromban meg a herémben. – Te viszont ne félj semmit: "Az első kupa bor az egészségé, a második a vidámságé, a harmadik a keserűségé, a negyedik a mértéktelenségé."
– Ez komoly monológ volt Bocsi, te ilyeneket tanulsz a suliban?
– Azt is leszarom, talán ott is hagyom az egészet. Útépítő leszek, az aszfaltbedolgozó finischerre nem kell érettségi, elég 5 óra gyakorlati képzés és gépkezelői vizsga.

Atti magába roskadtan csoszogott hazafelé, eltűnődött régi cimborája érezhető leépülésén.
– Nos, ennyit a piáról, a bagóról és a tanulmányok fontosságáról – morfondírozott magában.
Bocsi búcsúzóul felajánlotta Attilának, hogy a Nemzetiben szilveszterezzenek együtt. Attila gyorsan bele is egyezett, gondolta, hátha cimborája módosult tudata addigra helyreáll, és hajnalig ki tudják vesézni a gyerekkori sztorikat.

Szilveszterre megenyhült az idő, és olvadozott a félméteres hó. Az utcák képe rendeződött, a járdákról és az úttestről letakarították a havat. Bocsi öt órakor zörgetett be Csengeriékhez. Atti már majdnem kész volt, a fürdőben épp fogat mosott. Bocsi ezalatt szót váltott a Csengeri szülőkkel, amiből annyi szűrődött be hozzá:
– Leszarom, mi lesz az öregekkel, ha rájuk dől a viskó. Majdcsak bekerülnek a szeretetotthonba, oszt annyi, meg egy bambi.
Útközben Atti gyanakodva méregette cimboráját, azt próbálta felmérni, hogy Pityu aznap betankolt-e már? Nem vett azonban észre semmi gyanúsat. Bocskor ugyanolyan egykedvűen válaszolgatott, és nem látszott rajta az alkohol hatása. Lehelete a láncban szívott „tüdőtágító” Symphoniától olyan áthatóan kátrány szagú volt, hogy a cefre kipárolgása csupán jótékony, hegyi levegőnek érződött.

Az étteremben még alig volt vendég, így hosszasan válogathattak az asztalok között. Végül a zenekartól távolabb, a nagy cserépkályha közelében foglaltak helyet egy négyszemélyes asztalnál. Pista azonnal magához ragadta a kezdeményezést, röptében elcsípte az egyik pincért, rendelt egy-egy deci Hubertust, és hozzá kísérőnek egy-egy Márka szőlőt is. Atti még a kezét melegítette a cserépkályha oldalán, amikor Bocsi már erőteljesen gesztikulálva jelezte, hogy sürgős teendője van: muszáj innia. Asztaltársa a pincért gyorsan instruálta még négyszer. Csengeri alig itta ki az első poharát, már sorakozott előtte újabb háromszor egy deci.
– Te meg vagy húzatva gyökérvári? – nézett meglepetten cimborájára Atti. – Valahogy vissza kellene venned a tempóból. – Nem lemészárolni akarom magam, hanem valamelyest szórakozni az év utolsó napján és újévkor. – Nézegethetnénk esetleg a csajokat, mivel elkezdtek beszállingózni, amióta a zenekar rázendített.
– A csajokra még bőven ráérünk, ha megszívtuk magunkat – húzta el a száját Bocskor. – Most azzal törődj, ami előtted van, nagyon le vagy maradva!

Csengeri belekóstolt a második pohár italba, ám rátört az émelygés. A Hubertus rossz emlékeket idézett fel benne. Talán 12 éves lehetett, amikor az apjával közös névnapjukon véletlenül beleivott egy kis pohárka vadászitalba. Elsőre különösnek találta, és kerülve-fordulva újra belenyalt az édes kutyulmányba. Végül kiürült a pohár, és azt vette észre, hogy hirtelen álmos lett. A megtermett, hatodikos gyereknek, akár egy óvodásnak, délután le kellett csicsikálnia. Szülei néztek is nagyot, amikor észrevették, hogy a kislegény betakarózva horpaszt a szobájában.
Most inkább letette a poharat, és a szőlőitalt kortyolgatva élvezte a zenét. A zenészek a Deep Purple együttes Gyermek az időben c. számát játszották. A beviharzott leányzók csalódottan állapították meg, hogy ez nem kifejezetten táncos szám, így aztán letelepedtek az asztalokhoz és a pincérekkel elegyedtek diskurzusba.

Attila az iskolában töltött első szakmai gyakorlatának nyarára gondolt vissza, amikor először hallotta ezt a bő lére eresztett, Deep Purple számot. Az egy emlékezetes nyár volt állapította meg. Délutánonként a Tiszában fürödtek, vagy a parton sárgolyó-háborúkat rendeztek egymást dobálva. A gimis csajoknak tetszelegve, ökörködve versengtek egymással. Mélázásából csak azután riadt fel, amint egy finom női kéz benyúlt az asztal közepéig, és elpakolta a haverja előtt felgyülemlett féltucatnyi üres poharat. A kéz épp megfogta az ő egyetlen üres poharát, amikor felpillantott, és találkozott a tekintetük.   
Sötétbarna, őzike szemű, mély érzésű, hasonló korú, szomorkás lány nézett vissza rá.
– Milyen lehet ilyenkor pincérnőként dolgozni – futott át Attilán a lehangoló gondolat, nem is sejtve, hogy évek múlva maga is munkával tölti a legtöbb ünnepet.
– Elvihetem, ugye? – kérdezte meg kedves, tiszta hangon a lány.
– Persze, persze, köszönöm – válaszolta meglepetten, torkát köszörülve Atti, mint aki gyorsan ébredt fel álmából.

Ahogy a lány eltávolodott az asztaltól, Atti megpaskolta legújabb pohara fenekére néző cimborája vállát.
– Ki volt ez a leányzó? – Sosem láttam még itt. – Valami kisegítő lehet?  
– Szerintem gimis csaj, a múzeum környékén lakik, egy évvel öregebb nálunk, legalábbis úgy gondolom – vakarta meg a fejét Pista.
– Na, ez legalább egy jó nő a mai felhozatalhoz képest, ahogy itt körbenézek – emelte fel a hüvelykujját Csengeri.
– Jó nő… jó nő… nem mindegy? – Az is ugyanolyan büdöset szarik, mint a másik – fejtette ki véleményét lebiggyesztett szájjal Bocsi –, azzal nagyot kortyolt decis poharából.

– Sok volt ez a három szőlőlé, kimegyek pislantok egyet. – Te meg ne igyál már olyan elvetemülten, mert nem tudlak hazavinni, ha totálkáros leszel.
– Ne félts engem! – Hubertusból egy literre vagyok kalibrálva, ez pedig csupán az ötödik deci.

Csengeri kiment a fűtetlen előtérbe, és megrázta a borzongás. Benn a cserépkályha közelében átjárta a kellemes meleg, nem érezte a kabát szükségét. Utólag viszont már bánta, hogy nem kapta fel a dzsekijét. A WC még egy ajtóval kintebb következett. Elképzelte, hogy ott milyen hideg lehet. Már majdnem visszafordult a sapka-sál-kabát kombóért, amikor kinyílt egy ajtó az előtér oldalában, és két hatalmas zsákkal kihátrált rajta a finom kezű pincérlány.
Attila hirtelen elhatározással kikapta a kezéből a zsákokat és megkérdezte:
– Hová lesz a fuvar kisasszony?
– Az udvaron van a konténer, abba dobd be, ha jól meggondoltad, mert baromi nehéz, bennük van a mai összes konyhai hulladék. – Köszönöm természetesen a segítséged!
Attila jó erőben volt, de végül mégsem bírta emelni a terhet, hanem a havon húzva jutott el a szeméttárolóig. Beemelte a zsákokat, és sietve tartott az épület hátsó traktusában lévő WC felé. Még idejében érkezett, a szőlőlé nem hagyott foltot az alsóneműjén.
Visszafelé menet rázta a kezét, hogy eltűnjenek a vízcseppek. Kellemes meglepetésként érte, amint észrevette az előtérben papírtörlővel várakozó helyes pincérlányt.
– Szörnyű itt a mosdó, se fűtés, se kéztörlő, se WC-papír, kész szégyen – alkotott lesújtó véleményt a lány.
– Láttam már jobbat néhány helyen – mosolyodott el a Atti. Például Szegeden az Égő Aranyban.
– Huh, már maga a név is sokatmondó, nem olyan, mint a miénk: Nemzeti. – Te egyébként szegedi vagy? – Nem találkoztam veled korábban.
– Dehogyis, itt nőttem fel, ennek ellenére elkerülhettük egymást. – Általánosba a katolikus iskolába jártam, harmadik éve tanulok Szegeden. – Te pedig úgy hallom, maradtál helyben, és utolsó éves vagy a gimiben.
– Kiválóak az információd és igen gyorsak, hol tettél szert rá ennyi idő alatt?
– Asztaltársam, a gyerekkori cimborám anyja az orvosi rendelőben dolgozik, Pityu régebben sokszor bejárt hozzá, ezért tudhat rólad néhány apróságot.
– Az meglehet, gyerekként elég gyakran megfordultam ott. – Van egy kis öröklött ideggyengeségem. 
– Most, hogy már ennyi mindent tudunk egymásról, bemutatkozom: Csengeri Attila vagyok.
– Én pedig Vasi Mária, de a jófejek Vasmarcsinak hívnak.
– Oké Vasmarcsi, nem akarlak feltartani, csináld a dolgod, én pedig megyek vissza a kályhához, mert belém fagy a lélek.

Bocsi már a hatodik pohár Hubertust szivolázta, viszont meg sem látszott rajta. Behorpadt arccal nagyokat slukkolt a cigarettából, miközben szemrehányóan vonta kérdőre Csengerit, hogy mit csinált ennyi ideig.
– Gyenge vagy, mint egy harmatos lepkefing, egy beöntés után félóra szünetet tartasz.
Attila épp válaszolni akart, de egy üveg muskotályos pezsgő landolt az orra előtt az asztalon.
– Ezt ajánlom, ne fogyaszd azt a ragadós löttyöt, amit a haverod diktál beléd! – Majd erre kerülök én is időnként, ezért hoztam két pezsgőspoharat – kacsintott Marcsi a fiúra, és kedvesen megborzolta a haját.
– Hoppá, van kisfiam – vicsorította ki a nikotintól sárga fogait Bocsi – már értem, mi tartott félóráig odakinn. – Máris összeszűrted a levet a helyes kis pincérlánnyal?
– Ugyan már Pityu, épphogy csak bemutatkoztam.

Marcsi kétszer-háromszor leült az asztalukhoz, és ilyenkor hozott bőven muníciót Bocsi számára is. Éjfél előtt pár perccel azonban átöltözött, és végleg ottmaradt.
– Éjfélig voltam beosztva, ezután már bírják a munkát a többiek – mosolygott a lány Attira, és öntött mindkettőjüknek a muskotályos pezsgőből.
Éjfélkor lekapcsolták a villanyokat, csak az asztaloknál égett néhány gyertya. Az étterem túlsó végéből egy kazettás magnóból szólt a himnusz. Amikor az is elcsendesedett, egy éles női hang palóc tájszólással beharangozta: szabad a csók! Atti elnevette magát, és Marcsi felé fordult. A lány koccintásra emelte a poharát, mindketten ittak egy kortyot, de aztán hirtelen elkapta őket is a „palócmágnes”, és egymás derekát karolva, hosszú csók kíséretében simultak egymáshoz.
Hajnalig pezsgőztek, táncoltak, és amikor kimelegedtek, az udvari eresz alatt Guinness rekordra törve csókolóztak hosszasan, remegve tapadva össze. Az ereszből csurgott a hólé, tehát fagypont fölött volt a hőmérséklet, így attól nem kellett tartaniuk, hogy rájuk fagy a ruha.

Január másodikán kezdődött a tanítás, ezért Attilának délután már vissza kellett utaznia a kollégiumba. Az úton gondolta végig részletesen a történteket. Ez a lány alig akart elengedni, annyira boldog volt. Szerelmes lett belém, mint egy ágyú. Persze én is jól éreztem magam vele, de nem feledhetem, hogy nekem itt van, akivel az Égő Aranyba szoktunk járni: a tündéri Anna. Attila már tizennyolc hónapja járt Annával, és valamiféle mágikus kötelék tartotta össze őket.
– Ez az affér talán csak egy ellenszegülési kísérlet volt, vagy valóban kell nekem ez a lány? – tette fel a kérdést magának.
Rövid töprengés után azonban érezte, hogy butaságot csinált. Fontos volt neki Anna és a megszokott, közös társaság. Már meg is bánta a dolgot, de visszaszívni nem tudta a történteket. Ráadásul megadta a kolesz címét is Marcsinak, így elő-utóbb jönni fognak a követelődző szerelmeslevelek.
Ahogy gondolta, úgy is lett. Az új év negyedik napján már ott virított a küldemények között az első levél Marcsitól. Gyorsan eltüntette, ahogy észrevette, de már a minden lében kanál, kidumálós ficsúrok is felfedezték. Be is szóltak Csengerinek:
– Mit fog szólni ehhez a komisz becsajozásodhoz a kedves Annácska?
Attila nagyokat hallgatott, nem állt le magyarázkodni, mert azzal csak olajat öntött volna a tűzre. Sejtette viszont, hogy valaki úgyis bemártja, mivel jópáran fenték a fogukat a csábos mosolyú Annára.
A harmadik, megválaszolatlan levél után nem jött több üzenet Marcsitól. Jött viszont a Csengeri szülőktől, akik arról értesítették, hogy a lány kikelt magából, és naponta molesztálja munkája végzése közben az apját, vegye rá Attit a kapcsolat folytatására.
Csengeri megmakacsolta magát, nem volt hajlandó beszélni a lánnyal. Úgy vélte néhány hét után úgyis porrá válik az egyéjszakás liezon emléke. Amikor hazament látogatóba, ki sem mozdult. A régi haverokat is csak odahaza fogadta. Második hazautazásakor a lány mégis kiszimatolta az érkezését, és utcafrontos házuk hátsó falára írta csirkevérrel: MEGÖLÖM MAGAM!  Vasárnap délután viszafelé, Attinak az állomáson is bujkálnia kellett, mert lesett rá Marcsi. A vágánybenéző fülkéje mögött álldogált a vonat érkezéséig, és a túlsó oldalon szállt fel. Csütörtökön kapta meg az anyja rövid levelét, amiben annyit közölt: Idegösszeroppanással kezelik Marcsit. Bevett egy csomó gyógyszert, de kimosták a gyomrát a kórházban.

Csengeri ezután évekig nem ment fel szórakozni a városba, ahogy pedig leszerelt a katonaságtól, végleg el is költözött. Soha többé nem találkozott Vasmarcsival.

A csábos mosolyú Anna három év után hagyta el. Valószínűleg a Vasmarcsi liezon környékén volt viszonyuk csúcspontja, azután már a leszálló ág következett. Erről azonban Atti nem akart tudomást venni, fiatalként csak lebegett az időben. Azt, hogy elválnak útjaik, konkrétan persze semmi sem jelezte előre. Az érettségi után két hónappal egy panaszos hang, egy aprócska magyarázat nélkül omlott össze az idill. Sokáig érezte magát pokolban, évek alatt sikerült feldolgoznia a szakítást. Szerencsére neki nem volt örökletes ideggyengesége.



Értékelések száma: 3
Kapjak e-mailt, amikor valaki hozzászól –
ALAPÍTÓ

1973-ban jelentek meg első írásai a középiskolai újságban, ennek ellenére csak 2006-tól kezdett publikálni ismét tokio170 nicknéven az interneten. Az első időszakban csupán írásokat – verseket, novellákat, publicisztikákat – közölt, majd valamivel később megosztotta fotóit is. Alkotásaiban az emberi kapcsolatok, az érzelmek, illetve a csodálatos és megunhatatlan természet aprólékos bemutatása mellett, gyakran találkozhatunk a közéleti gondok, a társadalmi problémák megjelenítésével, ezen belül pedig a lelkiismeretesség alapkérdésével, illetve a becsületesség, a harácsolás, valamint az igaz és a hamis dolgok szembeállításával.
Mondandója néha (már a címében is) többértelmű, esetleg kellően humoros, ami segíthet a téma körüli gondolatok apró ereinek csermellyé szélesítésében.

Megjegyzések hozzáadásához 4 Dimenzió Online tagnak kell lenned!

Csatlakozás 4 Dimenzió Online

Hozzászólások

  • ALKOTÓ

    A mértékletességet célszerű mindenben megtartani, azzal elkerülhetők a későbbi problémák. Csengeri túlkapását a kisebbik rossznak vélem, ő meggondolatlanul nyúlt darázsfészekbe. Bocskor viszont már megrögzötten az idült alkoholisták sárga útját tapossa, és azonosult a rájuk jellemző beszűkült látótérrel, valamint az alpári szókinccsel.
    Csengeri belátva hibáját, később valószínűleg magára lelt és megtalálta az igazi párját.
    Kalapemelés és gratuláció!

  • ALKOTÓ

    Gézához csatlakozva; nekem is   :)   Jól megírt, olvasmányos "darab". Gratulálok.

  • ALKOTÓ

    Bevallom, ebben a történetben volt néhány ismerős motívum fiatal koromból. De szerencsére elég gyámoltalan voltam (vagy óvatos?) ahhoz, hogy belemerüljek az ilyen életbe. Jobb egy sztorival kevesebb, mint egy nem tudni hova fajuló kapcsolat. Az ember sok hülyeséget csinál ital hatására. Vajon hol és mikor dőlnek ezek el?! És miért úgy, ahogy...? 

    • ALAPÍTÓ

      Köszönöm az olvasást. Be kellene tiltani a piát Géza, vagy önként monnyon le! laughing

  • MODERÁTOR

    A férfiak élete sem mindig sétagalopp. Mivel a gyakorlat teszi a mestert, Attila valószínűleg leszűrte a tanulságot könnyelmű melléfogásából. A mellékszálon gombolyított alkoholista jellemábrázolás szememben példaértékű. Bocsi karaktere hűen tükrözi a korán kiégett ember abszolút sematizmusát.
    Tartalmas, tanulságos olvasmány. Elismeréssel gratulálok!

    • ALAPÍTÓ

      Köszönöm a véleményed Mira. Talán az alkesz vonal lehetne a főszál, hiszen Bocsit hosszútávon kellett Attilának elviselni. laughing

       

Ezt a választ törölték.

Témák címkék szerint

Havi archívum