Mottó:
"Kígyónak lábsót, madaraknak fogsort.
Diktál a beteg, írja a doktor.
Beszél majd az utókor, kiről?
Hahahaha Doktor Bubóról."
Fekszem az ágyamon. Elvégeztem többször minden gyakorlatot, amit a gyógytornász reggel bemutatott, és szorgalmi feladatként kirótt. Tagjaimban lomhán terpeszkedik a kíméletlen fájdalom. Nyakizmaimat megfeszítve tompán meredek előre. Kényszeredetten figyelem a festék marsi felszínét, rücskös felpattogzódását lábujjam felett, az öreg ágyvason. Vakrozsda tengerszemek pislognak vissza rám egykedvűen.
A fal mellett sorakozó keskeny lemezszekrényekről azt gondolom, hogy nem igazán illenek egy kórterembe. Talán száz méterrel fentebb, a rózsadombi vadászok jó hasznukat vennék fegyvertárolóként. Persze az is lehet, náluk voltak régebben rendszeresítve, amíg be nem jöttek a szigorúbb fegyvertartási előírások.
A szekrény melletti dohányzóasztal valamiért vonzza a tekintetemet. Az egyik lába nemes egyszerűséggel oszlik, mint a kerti fák tuskója. Még a kipergő törmelék is mellette van. Akár egy kitúrt hangyaboly eső után – legalábbis innen úgy tűnik.
Az asztalhoz egy kiszolgált, favázas, műbőr huzatú klubfotel tartozik, ami jellegében – nekem – ugyancsak vadászos. Már pereg is előttem az ötvenes évek filmje, ahogy benne feszít egy pocakos, pufajkás vadász elvtárs – halinacsizmás lábát feltéve a kis asztalkára –, és bőszen eregeti a Csongor szivar trágyaszagú füstjét.
A valamikor hófehér műbőrrel borított apró stoki az ágy előtt árválkodik. Felületén a repedés már-már művészi intarzia. A bevonat alatt a szivacs mélységes Grand Canyonja sejlik fel, ami messzire vivő gondolatokat indít el bennem.
Ágyam mellett, a fehér éjjeliszekrény fiókján és lemezajtaján remekül mutatnak a méregzöld, lelógó műanyag gombok. A szekrényke egyébként remekül passzol az ágy vasához: szintén festékhiányban szenved, és a vakrozsda ugyanúgy kacsingat rajta.
A fali csempe szétszórt lyukai mintha a világháborús belövések emlékét őriznék, annyi helyen furkáltak már ezt-azt a csúnyán felrakott, megsárgult kerámiára. A felcsavarozott dolgok azonban az idők folyamán szőrén-szálán eltűntek. A meglévő, de már erősen fityegő törülközőtartóra most még nem lehet semmit sem teríteni, mert lecsúszik róla. – Ígérem, meg fogom húzni a felfogatást, ha szerzek egy szerszámot.
A padló apró mettlachi burkolata új korában sem lehetett valami megkapó látvány, hát még így hatvan év után. Imitt-amott repedések, kisebb-nagyobb kagylós törések teszik igazán patinássá.
A többszörösen repedt mosdókagyló felett egy krómozott kézmosószer adagoló csillan meg teljesen kiemelkedve a környezetétől. Próbálok kiszedni belőle valamit – hátha köpni fog –, de üres, poros, akár Miska bácsi levelesládája az utóbbi időben.
A megvakulás irányába tartó, hiányos felfogatású tükör mellett két kis széf áll ki a falból. Ezeknek a páncélosoknak nem tudni, hol lehet a kulcsa, így aztán csak arra jók, hogy a beteg lefejelje őket egy óvatlan pillanatban. A megráncosodott, három sárga és két piros alma azonban remekül mutat a tetejükön.
A széfek alá egy házirend van – stílusosan – gézzel felkötve. Az írás a következővel kezdődik: „A felvételhez hozza magával:”
– Korrekt ugye? Sétál a szomorkás reumás beteg a rakparton, amikor hirtelen ötlettől vezérelve felugrik a harmadikra (ami tkp. második, csak a liftben van félrevezetően jelezve), hogy hadd nézzem már, milyen leleteket is kell hoznom, ha ne adj’ isten ide kerülnék.
Leírják ebben a doksiban kendőzetlenül azt is, hogy evőeszköz, bögre, WC-papír, törölköző, hálóruha, köntös papucs nem jár idebenn. Hiába, no – ez az intézmény nem a várbeli Hilton szálló.
Arról is tájékoztatnak – a miheztartás végett –, hogyha megrongálnám pl. a hatvanéves asztal oszló lábát, azt mindenképp meg kell térítenem. Ez engem valamiért a tick-tack bumm! játékra emlékeztet. Elvégre valakinél magától is fel fog robbanni az asztalka. Attól függ csak – mint a játékban –, hogy az ember milyen sokat görcsöl mellette az élet nagy kérdésein.
A szobában durva meleg van – izomból fűtenek. Az ágy mellett húzódó cső annyira forró, hogy álmában sem szabad elfelejteni a betegnek, különben megégeti a hátsóját. Úgy nyolcvan fokos víz kering benne. A radiátor szelepe talán már ötven éve berohadt, a fűtés ezáltal nem szabályozható. Szobatársam gyűlöli a meleget, így akkurátusan nyitva tartja az ablakot tenyérnyire, néha még annál is jobban. Az egyik oldalam izzad a csőnél, a másik viszont hideg, mint a decemberi éjszaka. Nem is csoda, hogy második kórházi napomon rosszabbul vagyok, mint felvételkor.
A puklis, táskás festésű plafonon a neonvilágítás egész csinos, csak a festők rendesen összekenték legutóbb – úgy húsz éve. Azóta sem ért rá senki megtakarítani. Majd talán a következő felújításnál, abban az esetben, ha festés után le lesz cserélve az armatúra.
A sarokban a kuka duzzogva hallgat. Meg akartam reparálni, de igencsak besértődött. Azt sziszegte foghegyről: „már vagy öt éve elromlott a lábpedálom, most mért piszkálod?”.
A kórterem ajtózárából kilógó csavart fogpiszkálókkal beszorítottam, már csak azért is, hogy a fiatal doki ne azt csavargassa állandóan, ha benéz hozzánk.
De valami ultramodernt is megemlítek: a hangtechnika teljesen meglepett. Megszólalt egy Mézga Aladár adóvevőjére hasonlító kütyü az ajtónál. Éva nővér utasítását simán, áthallás nélkül vettem benne. Megkért, hogy beszélgessek vele az ágyam melletti kagylón keresztül. Hát ez szuper! Lehet, hogy ezen a csúcskészüléken keresztül teleportál le a vizsgálatra?
A folyosón várakozáson felül ragyog az idejétmúlt linóleum mindenütt. Úgy fénylik, mint a felújított műjégpálya a ligetben, bár valamivel több helyen van megfoltozva. Elcsoszogok rajta az egyetlen férfi WC-ig. Látom, van ám itt két erős ajtó is, de egyik sem csukódik rendesen. A zárszerkezet és az ajtófélfa között legalább négyujjnyi rés tátong, így a rögzítést egy kilincsre kötött vezeték segítségével lehet megoldani. A villanydrótot az ajtókeret egy speciálisan meghajlított csavarjához szükséges kötni. Az illemhely belülről… azt inkább hagyjuk. Körbepucolom a kagylót és az ülőkét alul-felül – nem probléma. A gond inkább az, hogy itt sem tud elmélyülten relaxálni az ember. Alig ülök le, már hallom is, hogy valaki idegesen rángatja a zsinórt, és mogorván reklamál a folyosón:
- Mi tarthat ennyi ideig, talán hozzam a ricinust?
Nem szeretnék vitatkozni, gyorsan elvégzem a dolgom, és duzzogva befordulok kézmosásra a szomszéd helyiségbe. A higiénia fontos – halljuk néha az eü. tájékoztatókban... Nos, nem mindenütt persze, mivel itt a kézmosó adagoló teljesen száraz, ki tudja mióta fogyhatott ki belőle a fertőtlenítő hatású folyadék.
Megborzongok, a hideg megcsípi a vizes bőrömet. A fürdő ajtaja és az ablak egész nap tárva-nyitva, mégis büdös van benn. Aki zuhanyozni próbál, annak mindenképpen ki kell várnia, míg a bagószaggal kevert decemberi hideg lovagiasan távozik.
- Hogy rohan itt bámészkodás közben az idő? Irány gyorsan ebédelni! Hopika… a lift már megint beszorult a félemeleten. Lopva nézem a várakozó, járókeretes és mankós betegeket. Kényszeredetten mosolyognak, akár a vigyorgóban.
- Te is nevetsz most – ugye? Légy szíves ne tedd! Még kerülhetsz hasonló körülmények közé paraszolvenciafüggő, megélhetési járulékfizetőként. Azért bizony! Semmi esetre sem az egymást követő, szakértő, felelős kormányok gazdálkodásának, és a helyi, lezsírozott „béna kacsák” következetlen sipákolásának köszönhetően.
– Tudod… valahol azért mégiscsak van némi bizsergető érzés ebben az egész kórházasdiban. Ha mélyen belegondolsz, végig libabőrös lesz a karod, hisz mégsem hagynak egyedül szenvedni a nyavalyáddal. Hosszas várakoztatás után (ha kinézik belőled, hogy jattolni fogsz) végül csak összekvártélyoznak sorstársaiddal. Másfelől azonban sértődéssel vegyes aggállyal tölthet el, hogy a norvég tömeggyilkosnak – Breiviknek – három csillaggal jobb panzió dukál, pedig ugyanolyan európai betegek vagytok mindketten.
(Ezen a képen Breivik börtöncellája látható.)
Hozzászólások
Érdekes, hogy már 2012-ben részletesen, közérthető, irodalmi stílusban leírtad, amit kórházvizitelő, haknizó körútja során M. P. csak most vett észre. Ennek ellenére írásodnak nem lett kiterjedt visszhangja, nem karolta föl az országos média, sőt a második rész közzétételekor még jónéhány addigi követődről is lemondhattál. Nyilvánvaló, hogy még a 4 Dimen is csak a konkrétabbak mertek hozzászólni tanulmányodhoz. A képmutató, lájtos többség valószínűleg tart a kórházi orvosi maffiától. Ők azok, akik folyton-folyvást tömik a korrupt, pénzéhes orvosok zsebeit (jobbról-balról), és ők azok, akik azt remélik, mint az egyházi perselyezéskor, hogy ők majd szebben és hosszabban élnek, mint pokolbéli szomszédjaik. Mivel idehaza az irigység mozgat mindent, a fő motiváció állandóan az, hogy jobban menjen, mint a szomszédoknak. Az orvoskaszt persze más, az ő felsőbbrendűségük megkérdőjelezhetetlen, akár a munkanélküli papság, és az ország helyzetéhez képest elkényeztetett versenysportolók túlcsorduló jólléte.
Számomra ez az írás a tárgyilagos, pontos látásmód és az igazság felvállalása szempontjából kifejezetten hiteles mérce. A társadalmi ellentétek, az európai kontrasztok bemutatása, a beteg és a bűnöző helyzetének szembeállítása okán pedig mérvadó irodalmi munka.
Elismerés és kézszorítás!
Nicsak-nocsak, ide is eljutottál? Igen, én már akkor is (keményen) megírtam, de senkit sem érdekelt. Az emberek a színes álomvilágot, a szirupos átverést jobban kultiválják, mint a valóságot.
Köszönöm a véleményed, ötös pacsi!
Köszönöm a véleményedet!
Nem az én posztom az egészségügyi dolgozók helyzetét summázni, hiszen saját pályámon sem jutottam messzire meglátásaimmal. Azon a fővárosi grundon, ahol 13. éve érintetlen a maximált taxitarifa. A gomba módra szaporodó fuvarlenyúló brancsok ennek ellenére hősiesen egymás alá ígérnek árban. Mindeközben persze jócskán vénülünk, minden évben emelkednek a kiadásaink, számottevően romlik sokunk anyagi helyzete és egészsége. Így aztán nem csoda, ha csak csendesen fekszünk, és meredten szemléljük a kórházi "tárgyakat".
Ide kattintva olvashatsz egy 2010-es levelet - ha érdekel a régi szakmám helyzete. Ne gondold, hogy ez az írás elavult! Keleten a helyzet változatlan... :(
(A fájlt megnyithatod Wordben vagy Explorerrel is.)
Tökéletes diagnózis.
Csak kicsi, apró megjegyzés: ezúttal csak a "tárgyakkal", a körülményekkel foglalkoztál. (Azokkal nem, akik minden nap ilyen körülmények közt dolgoznak.) És most nem a zsebvágókra, a zsebmetszőkre gondolok; 3 műszakos nővérekre - 6 éve nem volt a közalkalmazottaknál béremelés - semmiér dolgoznak.
És, mégis jut tőlük (sokszor fáradt) mosoly, törődés... Volt részem ebbe, meg a kórházi körülményekbe is.
Különbe gratula
Köszönöm szépen az értékest kedves Földim! Én úgy vélem, hogy nyugaton az eü. helyzet szignifikánsan jobb. Szerintem nem fatális véletlen, vagy eredendő génhiba a magyarok még mindig alacsony, az Európai Uniós szint alatt kullogó, várható élettartama. A tavaly született magyar fiúcskák is csupán 71.2 évre számíthatnak (ezzel szemben pl. az izlandiak 80,7 évre). A mostani ötvenes férfiak zöme azonban örülhet, ha a felemelt nyugdíjkorhatárt egyáltalán eléri, vagy azt - sikeresen - két három évvel meghaladja.
Félreértés ne essen, nem aspirálok semmiféle norvég férőhelyre. Jegyzetem záró összehasonlítása csupán ösztönös figyelemfelkeltés. :)
Bizony Földim, sajnos ilyen siralmas a helyzet a kórházak nagy részében - volt "szerencsém" idén többször is megtapasztalni, hál' istennek csak látogatóként. Persze tudjuk, kevés a pénz az egészségügyben, és azt is, hogy a közellátásban még tőlünk nyugatabbra sem sokkal jobb a helyzet, de ugyebár ez nem igazán vigasztalja a kórházba kényszerült és ezt elszenvedni kénytelen pácienseket - mikor úgyis elég bajuk van szegényeknek. Az a baj, hogy nem is minden csak pénz kérdés, csak egy kis odafigyelés, egy kis lélek ami hibádzik, amivel a szegényes körülményeket némileg elviselhetővé lehetne tenni.
Azért mit mondjak, Földim, mindezek ellenére inkább legyél itt kórházlakó (csak ne sokáig:) ), mint luxuscellalakó tömeggyilkos :))
Kár, hogy az "illetékes elvtárs" nagyon ritkán olvas minket. :)
Köszönöm a figyelmed!
Bizony, van min elgondolkodnunk történedet olvasva, kedves László...