ALKOTÓ

Sorsok

Sorsok 2

 

 

 

Maja és Erzsi minden reggel együtt költik el kávéjukat Maja elegáns konyhájában. Amíg lefő a kávé, Maja kinyitja hetvenhét zárral felszerelt vasrácsát, mellyel azok ellen védekezik, akik minden zárat kinyitnak, amelyet igazán akarnak. Aztán átlép Erzsi ajtajáig, és beszól az ajtón, hogy kész a kávé. Nem kiabál, inkább suttog, mert tudja, hogy Erzsi már ott áll az ajtó mögött ugrásra, pontosabban vonszolásra kész állapotban, és jön boldogan, hiszen ez számára a nap fénypontja.

Itt élvezi a kávé zamatát, a besütő nap ráeső fényét itt mesélheti el az összes pletykát, amit a bérházban begyűjtött, és itt panaszolja el minden baját, bánatát, amely annyi, de annyi, hogy mostanában ennek az igazán megértő Majának is az idegeire megy.

Ez a két asszony mindenben ellentéte a másiknak, még csak nem is barátnők, de több mint hetven éve egy házban élnek. Ide születtek, itt cseperedtek fel, s ez akkora kötelék, hogy egyszerűen szükségük van egymásra. Maja elegáns, fess, mozgékony idős hölgy, Erzsi pedig elhízott, szétfolyt, fogatlan vénasszony, rettenetesen fájó lábakkal.

Nem barátnők, miközben azok. Társadalmi státuszuk nem hasonlít egymásra, életmódjuk, életfelfogásuk, műveltségük különösen eltérő, mindezzel együtt meg sem tudnának már élni egymás nélkül. A hosszú évtizedek alatt egyetlen alkalommal történt meg velük, hogy hosszabb ideig nem éltek a bérház közös fedele alatt. A háború végén Maja lakhatását más kerületben határozták meg az akkori hatóságok. Abban az időben gettóba kényszerítettek minden zsidó családot Budapesten, akiket nem vittek. Sokukat kiterelték a Duna partra Szálasi keretlegényei, majd a Dunába lőtték őket. Nőket, gyerekeket, öregeket. Nekik szerencséjük volt. Nem került sor rájuk.

 Amikor felszabadulásuk után hazajöttek, Erzsi anyja akkora szeretettel fogadta őket, hogy még az önmaga elől elrejtett babkávéját is elővette, abból kínálta Icát, Maja anyját. Ekkor kezdődött el a reggeli kávézás, igaz, hogy többnyire csak pótkávéval. Ma már hagyománnyá vált. Ők ketten folytatják anyáik helyett. Hosszan kavargatják, módjával iszogatják. Az utolsó cseppig. Utána Erzsi hazamegy, Maja bezárkózik, és éli mindenki a saját életét. Napközben már csak Erzsi csönget rá Majára néha valamilyen mondva csinált indokkal, amit Maja nagy-nagy önfegyelemmel visel el.

 

 Maja is özvegyasszony, aki a saját nyugdíjával, és elhunyt férje utáni nyugdíjtöredékkel, örökségeivel igazán könnyen élne, ha nem lennének neki is gondjai. De nincs az Istennek az a pénze, amit egy nagymama el ne tudna költeni, ha az unokáiról van szó. Ezért még takarékoskodik is, csak, hogy adni tudjon.

Külföldön élő Zsuzsi unokáját csak abban az esetben van módja látni, ha fizeti az útiköltségeket, de korábban még a tanulmányok megszerzésében is támogatta. Sőt a lakhatásban is. Mert a világban mindenhol gondok vannak, s a munkahely mindenhol kevesebb, mint a jelentkező. Most sincs éppen állása, s ha a fiú, akivel él nem vállalná fel, lakni, sőt enni sem tudna. Hát ez nem éppen megnyugtató egy olyan nagymama számára, amilyen Maja.

Ráadásul itt is van egy unokája, a kinn élő Zsuzsi öccse, aki még egyetemre jár egy meglehetősen életképtelen apa háztartásából. Mert az ő egyetlen lánya úgy elment a szerelmével, hogy meg sem állt New Yorkig, ahol tudomásul kellett vennie, hogy ott nem a szólóban érkező magyar vegyészekre vártak. Magukkal vitték Ági lánykáját is, aki nem éppen az alkalmazkodó fajtából való, ezért képtelen volt kijönni mostoha apjával. Zsuzsi tehát lázadó keserűségében önállósította az életét, sok kellemetlenséget, munkát, keserű élményt szerezve ezzel magának. Itt hagyták viszont a tizenkét éves fiúcskát, aki nehezen ocsúdott fel a megrendülésből. Nagyanyja naponta otthonában várta, és vele töltötte minden szabad idejét. Szerette, nevelte, és próbálta pótolni anyját, ami természetesen lehetetlen. De azóta is teszi, a fiú pedig megsokszorozva rajongja, szereti, kíméli. Majának tehát megvan a maga gondja, de ez az ő baja, nem tartozik másra, nem is traktálja vele Erzsit, és nem kínálja fel a bérháznak csámcsogásra. Ő csak csendesen oszt, szoroz, hogy mindenre jusson, mindenki megkapja a legszükségesebbet, s örül, hogy minderre van lehetősége.

 

 

 

*

 

Erzsi története korántsem hasonlít Majáéra, sem senkiére, ő ugyan úgy érzi, hogy az egész világ az ő vállára telepedett, s noha a világgal is baj van sokak szerint, elfelejti meggondolni, hogy mit követett ő el maguk ellen.

Mert bizony Erzsi felnevelt két olyan gyereket, akiknek eddigi élete meglehetősen sikertelen.  Ötven és negyvenhat éves csemetéi még mindig az ő nyakán élnek, s ha ő nem lenne, már rég az utcán tengődnének. Ezt el kellene ismernie szegény fejének. Mindenért nem lehet a társadalmat hibáztatni. Mindig mindent megadott nekik, ugyanakkor nem támasztott feléjük követelményeket, nem alakított ki bennük kellő kötelességtudatot, s most felnőttként mindig a könnyebb utat választják.

Mellesleg ebben a házban ő az egyetlen, aki nem vette meg a lakását még a férje életében, nála nincs fürdőszoba kialakítva, és az ő gázát kötötték ki még a tél elején, mert tartósan adós maradt. Arról már ne is szóljunk, hogy nem festtettek lakást legalább harminc éve, s hogy a berendezés is ennek megfelelő. Maja, aki őszintén aggódik érte, szünet nélkül ösztökéli,

- A lakbért fizesd ki először Erzsi, és a villanyt, mert ha ezt nem teszed, kiraknak  belőle, és fűteni sem tudsz áram nélkül!

Meg is teszi természetesen, de a nyugdíj csak nyolcvanezer Ft, s ezzel a két tétellel el is költi az egészet, mert mindennel tartozik már, mindenért büntetést fizet. A gyerekekből meg igen nehéz pénzt kicsiholni.

Mert Öcsike minimál bérből él, dohányzik, és tizenkét órában dolgozik egy olyan kereskedelmi láncolatnak, ahol mutatós és tartalmas szendvicseket, vendég tálakat készítenek, s ha sikerül húsz ezer Ft-ot elrimánkodni tőle, az, nagy esemény. De jobban fizető állás után nem néz.

Erzsike pedig takarít kiajánlott helyeken, szintén minimál béren, de 30 ezer  ft-ot már eleve nem kap kézhez, mert bírói letiltása van. Ezt a pénzt hivatalból átutalják az OTP-be, ahol korábban dolgozott, és nagyon jól keresett, de hozzányúlt ahhoz a pénzhez, amely nem volt az övé.

Igaz, hogy korábban sem nagyon adott haza az anyjának, mert úgy belemerült a gépes játékokba,  hogy ráment a becsület. Most aztán se pénz, se munka, se játék.

Erzsike tehát egy életre ellehetetlenítette magát, nincs és nem is lesz erkölcsi bizonyítványa többé. Anélkül pedig még takarítónő sem lehet. Már le is szürkült, lekopott, elhasznált külseje szívszomorító.

A két drága gyermek tehát nem ad haza annyit, amennyiből naponta ebédet lehetne főzni. Pedig az ő konyhájukban már egyébként sem lehet főzni, mert gáz sincs. Kikötötték. Amikor tehát Erzsi - egyre ritkábban - főzni akar, megkéri Maját, hogy engedje be a konyhájába. Amit Maja természetesen megenged, de magában lázad, mert valahol az ízlése, a finnyássága tiltakozik az ellen, hogy közös konyhában dolgozzék bárkivel. De, ha Erzsi nem főz napokig, ő főz egy hatalmas adag rakott krumplit, kivesz belőle magának egy kicsit, a többit odaadja ennek a szerencsétlennek.

Csakhogy ennek a szerencsétlennek a mosógépe is tönkrement, amit természetesen meg sem tud javíttatni, minek következtében a szennyesét is ide hordja, amitől szintén vonakodik Maja, de nincs mit tenni. És hoz ennek a piszok nőnek a patikából fájdalomcsillapítót is, hogy tudjon járni, de nem veszi el a pénzt érte, mert tudja, hogy holnap ugyanazt kölcsön kéri tőle, hiszen egy vasa sincs. Erről a házban magától értetődően hallgat Maja.

A világért sem alázná meg Erzsit azzal, hogy kiszolgáltatja másoknak. De kínozza a gondolat, mely szerint az mind semmi, ami ezzel a hármassal történik, mert a java csak ezután jön. Mert ezek úgy száguldanak a tragédia felé, mint egy pilóta nélküli repülő. És azért ennyire szánalmas Erzsi, mert tudja, mert tisztában van vele, s retteg, hogy mi lesz az övéivel, ha már nem lesz közöttük. Pontosabban, ha nem lesz az a nyavalyás nyolcvanezret érő nyugdíj, ami megmenti őket az utcára kerüléstől.

 

 

2012-05-26

 

Szavazatok: 0
Kapjak e-mailt, amikor valaki hozzászól –

Megjegyzések hozzáadásához 4 Dimenzió Online tagnak kell lenned!

Csatlakozás 4 Dimenzió Online

Hozzászólások

  • ALKOTÓ

    Drága Erzsikém, nem te vagy prózai, hanem az élet. Mind a ketten tudjuk, milyen ritkák az emelkedett pillanatok. De, ha Te a testvéredet segíted nagy bajában, a tetted mindenképpen emelkedett lélekre vall! Erőt kívánok hozzá, és egészséget! Ölellek: Éva

  • ALKOTÓ

    Drága Évikém... Köszönet Téged illet ezekért a csodálatos utazásokért, mik viszik olvasóidat lélektől lélekig, megmutatva az élet hihetetlen magasságait és feneketlen mélységeit.

    Reményeim szerint hamarosan többet tudok köztetek lenni.

    Nehéz ez az év... Civil életemben próbák során kellett bizonyítanom, mint a mesebeli legkisebbnek, hogy nem voltam érdemtelen a szeretetre. Csak a legutolsót említem, combnyaktöréses, 80 éves beteg testvérem helyzetén igyekszem naponta könnyíteni.

    Bocsáss meg a magánjellegű megjegyzésért, de szerettem volna tudatni, hogy távollétem oka mennyire prózai.

    Ölellek szeretettel, Lótusz.

  • ALKOTÓ

    Köszönöm, hogy olvastál drága Lótuszom, s azt is, hogy véleményeztél. Így már mindjárt szívesebben tesz közzé írást az ember. Bizony, bizony, többet tehetnénk egymásért "csak úgy." Mindjárt élhetőbb lenne a világ. Ölellek szeretettel: Éva

  • ALKOTÓ

    Megrendítő sorsokat hoztál Évikém... És a történéseknél is megrendítőbb emberi példákat arról, hogy hogyan lehet és kellene mindannyiunknak - bajbajutott társaink felé fordulva - élni, segíteni.

    Nem kötelességből, és nem is rokonszenvtől vezetve, hanem "csak" emberségből.

    Gratulálok, nagyon megrendítő, léleképítő olvasmány az írásod, köszönöm.

  • ALKOTÓ

    Köszönöm Irénkém! Szeretettel fogadtalak.

    Az anyák már csak ilyenek, a gyerekek meg mindenfélék, s a kor, - amelyben élünk - sem kedvez az anyáknak. Nem lehet tartós lelkük nyugalma. Üdvözöllek: Éva 

Ezt a választ törölték.

Témák címkék szerint

Havi archívum