ALKOTÓ

Illés küldetése

 

Azt szoktuk mondogatni, hogy felgyorsult, -olykor alig követhetően rohanó- világunk negatív hozadékainak egyike, a nemzedéki ellentétek megjelenése társadalmi méretekben és a mikroközösségekben, a családokon belül is.

Valóban századunk betegsége lenne mindez?

Az Ótestamentumban olvashatjuk, hogy Illés próféta az apa-fiú ellentét feloldásának szépségesen nehéz feladatát kapta az Úrtól.

 

„Bizony elküldöm nektek Illést, a prófétát, hogy visszatérítse az apák szívét fiaikhoz, és a gyermekek szívét szüleikhez, nehogy eljöjjek, és végképp elpusztítsam ezt a földet” (Maleáchi könyve, 3. fejezet 24. vers)

 

Milyen érdekes megközelítése a problémának, hogy az ige szerint először az apáknak kell megérteni fiaik eltévelyedésének okát. Nekik kell a közeledéshez hidakat verniük, és értő, megbocsájtó bölcsességgel egyesíteni a családot.

Talán azért övék az első lépés joga és kötelessége, mert a megélt tragédiák és örömök megedzették már őket, belátóbbak és nagyobb toleranciával képesek -fentről és kívül látva- kezelni a problémás helyzeteket.

Talán azért, mert az apák mindig jobban megértik, és szeretik szülöttüket, mint azok viszont. De mindez rendjén is van, hiszen az apáinktól – és itt értem azt is, hogy anyáinktól – tanult viselkedésformát, szokásokat és etikai normákat a fiúk –lányok– továbbadják saját gyermekeiknek, hogy majd az örök körforgás törvénye szerint, azokat szeressék mindenkinél jobban. És amikor eljön a felnőtté válás ideje, akkor saját apáikhoz hasonlóan, képesek legyenek a szeretet szellemében, ha kell megbocsájtani, ha kell, akkor engedni saját – néha valóban begyöpösödött - igazukból.

Sokan vagyunk gyermekesek, de még többen, mindenki, „kit anya szült”, akik valaha gyermekei voltunk szüleinknek.

Nincs család, ahol mindig a béke honos.

Kisebb-nagyobb súrlódások szinte törvényszerű velejárói az életkori változásoknak. A kisbaba első „nem”-je már jelzés, hogy önálló akarattal, igénnyel született utódunknak saját véleménye van, amit illik tiszteletben tartani.

Igen ám, de amint gyermekből szülővé válunk, mintha erről megfeledkeznénk.

Mi tudjuk, hogy mi a jó neki, mi már elestünk, Őt féltve -vagy elcipeljük előle az akadályokat, vagy- rászólunk, hogy kerülje ki.

És Ő?

Hát Ő, természetesen meg akarja tapasztalni milyen a harc.

Harc velünk, és harc a nehézségekkel.

Meg akar botlani, hogy tudja, milyen érzés elesni, és tud-e újra talpra állni.

És azt is tudni akarja, hogy segítünk-e felkelni, jár-e továbbra is a szeretetünk, vagy meg kell dolgoznia érte.

Ezekre a „harcokra” szükség van. Itt tudjuk ütköztetni eltérő nézeteinket, itt tudjuk egyeztetni véleményünket azokban a dolgokban, amikben lehetséges az egyetértés köztünk.

Apaként sem árt emlékezni arra az időre, amikor fiak voltunk, és a minket béklyóként visszatartó tradíciókat igyekeztünk lerázni magunkról, mert tudtuk, a jövőt teszik lehetetlenné.

Ki hogy éli meg mindezt, az habitus kérdése is…

De az biztos, hogy a szeretet -sok nehézségen átsegítő hídja- nélkül nem megy.

 

Megjegyzések: egyperces novella

Szavazatok: 0
Kapjak e-mailt, amikor valaki hozzászól –

Megjegyzések hozzáadásához 4 Dimenzió Online tagnak kell lenned!

Csatlakozás 4 Dimenzió Online

Hozzászólások

  • ALKOTÓ

    Mit is mondhatnék drága Erikám...

    Bár ne értenélek.

    Tékozló fiúk vagyunk mi mind! Ki így, ki úgy herdálja el kincseit..., életét.

    Ölellek köszönettel, szeretettel szavaidért!

  • ALKOTÓ

    Értelek, kedves Laci! Valóban, olykor káros az engedékenység..., máskor viszont elengedhetetlen. Amikor különböző pólusok - a múlt, és a jövő - akarata feszül egymásnak..., akkor az egyiknek - a bölcsebbnek - engednie kell. 

    ... Még akkor is, ha az igazság középen van.

    Szerencsére ott van bennünk, belénk építve az fontos szerkezet, a katalizátor! Ha nem gátoljuk működését, akkor menni fogy kedves, velem együtt gondolkodó szülőtársam.

    Köszönöm jöttödet, bölcs hozzászólásodat Laci.

  • ALKOTÓ

     Illéstől elvittél a Tékozló fiúig, kedves Erzsébet.  Köszönöm.

  • ALAPÍTÓ

    Persze, hogy  megértőek az apák, de...
    Amikor szervezetten támadják őket gyermekeik, nem mondhatják: okos vagyok, meghátrálok. Ilyenkor legtöbbször csak annyira futja: Te is, fiam, Brutus?”
    Néha az engedékenység szép cselekedetnek tűnik, de lerombolhatja az egész szülői felépítményt, tehát nagyobb kárt okozhat, mint amennyi a haszna. Mérlegelni, latolgatni kell, mi a könnyebb: toldozgatni, esetleg az alapokról újraindítani egy rendszert, vagy csupán a gyerek igénytelenségét, hebehurgyaságát, makacsságát, gondatlanságát vagy rosszalkodását pallérozni.
    A magyar szokásjogban inkább a gyerekeket törik meg, nem engednek akkor sem a '48-ból, ha az nyilvánvalóan hajítófányit sem ér. Gondolok itt jónéhány tekintélyelvű, téves vagy használhatatlan gazdasági, illetve társadalmi-politikai szabályozásra, aminek szenvedői - a "gyermekek" - mi vagyunk együttesen: a nép. Az apák (véletlenül sem a keresztapák !) pedig az éppen regnáló törvényhozók.
    Szóval összetett ez a kérdés is, mint annyi minden más. Ideális esetben talán működhet az ószövetségi utalás szerint is, ilyenkor külső befolyás nélküli tehetetlenségi rendszert vélelmezünk, ahol a vizsgált cselekmény nyugalomban van. Valójában azonban - a relativitáselmélethez hasonlóan -
    a jelenségek tanulmányozásához vonatkoztatási rendszert kell választanunk. Különböző vonatkoztatási rendszerekben a filozófia törvényeinek megvalósulása akár különböző is lehet.
    Annyi biztos, hogy a szeretet - ahogyan írod is - minden korban és mindenütt kiváló katalizátor.

  • ALKOTÓ

    Drága Krisztin... Köszönöm! Valóban nem jó műfaji meghatározás az egyperces novella... Kapkodtam, és ezt írtam be. Sajnos rossz a gépem. Alighanem javíthatatlan...:( Most sem a sajátomról írok, és ez az oka annak is, hogy nem vagyok néhány hete - csak pillanatokat - az oldalon. Reménykedem, hogy valahogy megoldódik a gondom, és újra itt tölthetem napjaimat köztetek. Ölellek szeretettel jöttödért, Erzsébet.

Ezt a választ törölték.

Témák címkék szerint

Havi archívum