ALKOTÓ

Az élet szép

10843586856?profile=original

Kint szeptemberi bágyadt napsütés, néhány krákogó varjú déli dala, és haldokló levelek illata utolsó üzenetként arról, hogy az élet szép.

Bent jómagam, az álmosító meleget élvezve a monitor előtt üldögélek tétlenül, a bőség zavarával küzdve.

Míg kattintgatok, hívogató kedvesen tolakszik be egy bátortalan fénynyaláb a szobámba. Pontosan a szemembe süt, kacsint huncutul, majd kézen fog, és már visz is ki a szabadba.

 

De jól tette!

A házunk előtti téren levélszőnyeg hirdeti, hogy az itt lakók szépérzéke ugyan fejlett, de a csodálatos látvány nem tesz jót a levelek alatt rekedt fűszálaknak, és ha most nem kotorja össze a gazda, akkor tavasszal majd kínlódhat.

Felszereltem magam a szükséges eszközökkel, és nekiláttam a munkának. Lassan haladtam, de örömmel gereblyéztem, pakoltam, cipeltem, majd gyújtottam meg – mint valami búcsúztató szertartáson – a leveleket.

A tér másik sarkában az egyik szomszédom serénykedett, néha intettünk egymásnak, míg megpihentünk.

Béke, csend, fanyar füst, tipikus őszi idill...

 

A sarkon kis csapat tízéves-forma gyermek fordult be a térre. Az iskolából tartottak hazafelé csivitelve, mint a madarak. Jól esett rájuk nézni. Felismertem a vonásaikban szüleiket, akiket valaha a könyvtárhasználati órákon tanítottam.

Egyikük szája még maszatos volt az ebéd helyett befalt csokitól, melynek papírját – az orrom előtt – dobta el egy laza mozdulattal a láthatóan frissen összegereblyézett területen.

Mikor mellém értek, mintha ott sem lennék, ezt üvöltötte egyikük röhögve: - Tüzelnek a banyák!

Értették a többiek is, hogy mire gondolt, és köszönés helyett vele nevettek.

A kesernyés füst csípte a szememet, de nem töröltem meg. Nem akartam sebezhetőnek látszódni, pedig abban a pillanatban az voltam nagyon.

Egy addig komolyan hallgató fiú megállt a tüzet szemlélve, és hangosan, hogy értsem, - hogy féljek! - ennyit fűzött hozzá társa bántó szavaihoz: - Nitrogént kellene szerezni, és beledobni a tűzbe, hogy azt higgyék majd, hogy a két banya gyújtotta fel a falut!

 

A Nap tovább sütött az égen, a levelek is ontották hattyúdaluk semmivel össze nem keverhető illatát, de mi ketten – a banyák... - szomorúan néztünk össze, majd folytattuk – most már örömtelenül – munkánkat, míg ránk esteledett.

 

Kedves Szülők, kedves Nevelők! Valamit nagyon elrontottunk, nem gondolják?

 

 

Megjegyzés: szépírások, egyperces töprengésem

Szavazatok: 0
Kapjak e-mailt, amikor valaki hozzászól –

Megjegyzések hozzáadásához 4 Dimenzió Online tagnak kell lenned!

Csatlakozás 4 Dimenzió Online

Hozzászólások

  • ALKOTÓ

    Drága Krisztin...

    Köszönöm szavaidat! Érzem, tudom, értesz.

    Ölellek szeretettel, Erzsébet.

  • ALKOTÓ

    Kedves Péter!

    Egyetértek Veled! Az otthonról hozott szokások, viselkedési és etikai normák beépülve az emberbe, elkísérik élete végéig, és megóvják attól, hogy ok nélkül ártson/bántson/sértsen másokat.

    Köszönöm, hogy betértél hozzám, és megosztottad velem gondolataidat.

  • ALKOTÓ

    Kedves Laci!

    Köszönöm, hogy a felidézett történésekkel hitelesítetted, megtámogattad írásom fájó üzenetét..., hogy nagy baj van. Nem tiszteljük a kort, nem tiszteljük a másik embert...

    Köszönöm, hogy itt jártál!

  • ALKOTÓ

    Teljesen igaz valóban én is más nevelést kaptam otthon és a gyermekeimtől sem kapnál ilyen megjegyzést.

    De a szüleim más világ tanúi voltak, és én is talán más környezetben nöttem fel. De sajnos a mai "többség" nem ebből származik.

  • ALAPÍTÓ

    Kellett neked szorgoskodni - ugye?
    Persze én is megkaptam anno. Amikor az iskola szomszédságába költöztünk, és egyik-másik esős napon a járda mellett tisztogattam a sekélyke árkot, amit a dombról lehordott homok, kavics rendre betömött: "Nézzétek, itt van megint Széchenyi, a nagy folyamszabályzó" – mondogatták vihogva a kölykök. Akkor pedig még igazán nem tűnhettem középkorúnak sem.
    Máskor egy kedves, arra sétáló idegennek tűnő asszonyság brekegte: "No, ez a hülye ember meg mekkora árkot ás ide".  Valószínűleg béka volt a kedves, és jobban szeretett volna csánkig vízben tocsogni a járdán.
    Előfordult, hogy télen lapátoltam a havat (saroktelken szívdöglesztő mutatvány), – alig kaptam már levegőt, erre rám förmed egy korombeli nő: „Hogy lehet valaki ennyire értetlen?” (Csak nézek rá, fújtatok hevesen, meg se tudok szólalni.) „Megmondták a tv-ben, hogy az útra ne dobálják ki a havat!” Nos, tényleg igaza volt, mert a járda és az út közötti méteres padkáról néha valóban kiszédült néhány adag az útra is. Pedig biztos úgy volt: a tv-ben szóltak... Nem akartam azt mondani, ha már ennyire fogékony a hölgy, akkor talán a lapát is jól állna a kezében. Az már viszont nem érdekelte a jóasszonyt, hogy miután kiástam az úttestre (átvágtam a feltolt hóbuckán magam), akkor az út felőli oldalról kezdtem a feltornyozást. No, de mit számít egyeseknek? Beszólnak ők még komolyabb helyeken is, nemcsak az utcán serénykedő embereknek, aztán megelégedetten továbbállnak. Ezt hallja, látja a gyerek, meg azt is, amikor a fiatal tesó használt pelusát lazán bedobja az anyja vagy az apja a kertbe, aztán amíg várakozik a suli előtt, akkurátusan kilomolja az autót is: kilódítja a kajás zacskókat, flakonokat, taknyos zsepiket, kirázza a hamutartót, és teljes lelki nyugalommal kivágja a kacatokat
    Milyen nagyszerű is a környezetét csinosító, rendezgető embert zrikálni, hiszen a legtöbb kibic úgy véli: nekem lapátol, nekem gereblyézik, nekem vágja itt a füvet a kis csicskája.
    Ezek a hétköznapi esetek azonban eltörpülnek a hétvégi parádékhoz képest, amikor tajtrészegen, poénból bele lehet kötni a munkájukat végző pincérekbe, taxisokba vagy BKV ellenőrökbe. Az utóbbiaknál viszont - ahogy hallom - egyre kiszámíthatatlanabb a sikerélmény. El kellene lesni tőlük a taktikát... :)

     

Ezt a választ törölték.

Témák címkék szerint

Havi archívum